Háttér 1: Mi a csuda az az autológ őssejt transzplantáció?
Itt és most bevallom: plagizálok. Kéretik bizonyítványaimmal, diplomáimmal, nem létező díszdoktori címeimmel kíméletesen bánni. Köszönöm.
- Mi az az autológ csontvelőátültetés?
Az autológ szó azt jelenti, hogy saját. A csontvelő-átültetés helyett helyesebb a csontvelői őssejt átültetés kifejezést használni. Szóval nem a csontvelőből kioperált, hanem a szervezetből egyéb módon kinyert sejtek kapnak itt szerepet. Az autológ csontvelőátültetés során a szervezet számára az elviselhető mértéknél sokkal nagyobb dózisú kemót vagy sugár kezelést alkalmaznak, melynek hatására egy szokványos kezelésnél lényegesen erősebb terápiás hatás érhető el viszonylag rövid idő alatt. A kezelés következtében kialakuló legsúlyosabb mellékhatások kiküszöbölhetők a betegtől korábban levett és tárolt csontvelői őssejtek visszaadásával.
- Miért van szükség autológ csontvelői őssejtátültetésre?
Egyes rosszindulatú daganatos betegségek esetén a szokványos mennyiségű gyógyszerekkel történő kezelés nem mindig jár kellő eredménnyel. Vagy ezek az eredmények egy idő után fogják magukat és jól megszűnnek. Ennek oka, hogy elsődlegesen nem lehet a daganatot eltávolítani, vagy a daganat szétszóródott a beteg szervezetében, vagy éveken át alattomosan szunyókál, és kivárja, mikor törhet ki, melynek ezernyi oka lehet szerintem: pl. egy lelki (vagy kettő, három) trauma, vagy egy stresszes időszak. Ilyenkor a gyógyszerek dózisának jelentős megemelése még elpusztíthatja a daganatot és gyógyulást hozhat. Magyarul lenulláznak minden sejtet: a jót meg a rosszat is.
- Hogyan történik az autológ csontvelői őssejt-átültetés?
Az autológ csontvelői őssejt átültetés fő részei a következők: a gyógyszeres kezelés előtt a beteg csontvelői őssejtjeit leveszik, és mély hűtve tárolják. Egy későbbi időpontban a beteg nagydózisú kemoterápiás kezelésben részesül, mely után visszakapja a saját korábban lefagyasztott őssejtjeit (transzplantáció). A kezelés utolsó szakasza, mely az őssejtek visszaadását közvetlenül követi a várakozás a saját vérképzés beindulására, a vérben a megfelelő sejtszám elérésére.
Az őssejtek levételének ideális időpontja, amikor a beteg már néhány kezelésben részesült, tehát amikor a vérből a daganatsejtek valószínűleg már eltűntek. Az őssejtek levétele előtt a beteg 5 napig gyógyszeres őssejt serkentő kezelést kap, melynek hatására az őssejtek a csontvelőből a vérbe kerülnek. A 6.-7. – (cöcö: 10.-11) napon a vérből veszik le az őssejteket. Az ehhez szükséges ún. feretizáló készülék a beteg véréből kiválogatja azokat a sejteket, melyekből a csontvelő teljes mértékben felépül. A levett sejteket egy számítógéppel vezérelt fagyasztó segítségével egyenletesen lehűtik -100 Celsius fokra, majd egy -170 Celsius fokos hűtőtartályban helyezik el. Ez történt nálam június elején, a szükséges mennyiség majdnem kétszeresét sikerült összegyűjteni.
Ezután amikor a kezelési terv szerint esedékessé válik, a beteg megkapja a daganatot elpusztító gyógyszereket (kondicionálás) – ez lesz nekem a holnapi napon, és egy nappal a gyógyszerek beadása után visszaadják a gyorsan felmelegített és életképességüket megőrző, korábban lefagyasztott csontvelői őssejteket (0.nap) – ez várható nálam kedden korán reggel.
Ennek során és ezt követően ameddig indokolt a betegek steril körülmények között élnek és szükség szerint rendszeres vöröstvértest, vérlemezke pótlásban és folyamatos megelőző antibiotikus kezelésben részesülnek. Megjegyzem, hogy már a beköltözés első napjától kezdve kapok antibiotikum, vírus, és gombaölő szereket megelőzés célzattal, továbbá gyomor és vesevédőt, meg stb., stb. Az őssejtek megtapadása a csontvelőben és a különböző véralkotó sejtek termelődésének megindulása a 9-20. nap környékén következik be. A megtapadás után a betegek rendszerint már jól vannak és az addig fennálló súlyos fertőzésveszély rendszerint megszűnik.
Az autológ (saját) csontvelői őssejtek átültetése kevesebb veszéllyel jár, mint az allogén (nem saját) csontvelői őssejt átültetés, a beavatkozás szövődményei mégsem elhanyagolhatóak. Nem ritka átmeneti szövődmény a máj vénáinak részleges vagy teljes elzáródása, mely összefüggésben van a korábbi és a transzplantáció előtti sejtpusztító kezeléssel. A beavatkozások túlnyomó többsége (több mint 90%-a) a betegek számára előnyt jelent.
Ilyen vagyok most mindezek előtt nagy reménységgel, hogy a 90%-ba fogok esni: